חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 


70 דרכים לחסוך  
26/11/2008

70 דרכים לחסוך
מאת: דפנה לוצקי.
מאמר זה הוא חלק מסדרת מאמרים בנושא תכנון כלכלי בבניית הבית:
חלג ג:  70 דרכים לחסוך 

בימים של מיתון קשה עולה הצורך לפנות אל חברות לייעוץ כלכלי, המסייעות לאזרחים, בדרך כלל שכירים, לאזן את התקציב המשפחתי. אלא שגם פנייה למומחים לחיסכון כרוכה בתשלום. "הארץ" ריכז להלן 70 דרכים לחסוך כסף, המסתמכות על בדיקות וסקרים שקיים מדור הצרכנות, המלצות של כתבי "הארץ" ומגזין הצרכנות האמריקאי "קונסיומר ריפורטס", וכן עצות של המועצה הישראלית לצרכנות וחברות הייעוץ הכלכלי "יבולים" ו"שילובים פלוס".

עצה ראשונה, כללית: בכל תחום אפשר לחסוך, אומר גיל אורלי, מנכ"ל חברת יבולים המתמחה בייעוץ וליווי כלכלי למשפחות ולפרט. לפני שמחליטים היכן מקצצים "כדאי לכנס את כל בני המשפחה, לשוחח על ההוצאות הניתנות לשינוי, ולהחליט על דרכי החיסכון כדי ליצור תחושת שייכות והשתתפות שיביאו ליישום מוצלח יותר של ההחלטות".

קניות ומזון


(1) בעסקאות גדולות אין לשלם מראש את כל הסכום, מחשש להפסד כספי במקרה של אי אספקת המוצר. מאותה סיבה רצוי לשלם רק בהמחאות דחויות לא-סחירות ("למוטב בלבד") או בכרטיס אשראי.

(2) לא כל פרסום של מכירת חיסול או הנחות הוא אמין: בדיקת "הארץ" גילתה כי לעתים מדובר במבצעים פיקטיביים, או ב"חיסול" שמתמשך על פני שנים. כדאי להכיר את החנות ואת המחירים האופייניים לשוק.

(3) כדאי לבצע רכישת מוצרי מזון אחת לשבוע ולהכין את רשימת הקניות לפחות יום אחד מראש. קניות בלוויית הילדים מייקרות את הרכישה בכ-20%. עוד מומלץ לקנות כאשר שבעים, לשלם במזומן ולא להתפתות ל"מבצעי קופה" בעת התשלום.

(4) לשלוש הרשתות הגדולות - שופרסל, הריבוע הכחול וקלאב מרקט - יש רשתות בנות זולות הממוקמות מחוץ למרכזי הערים; קנייה בהן יכולה להוזיל את הסל בעשרות אחוזים: היפרנטו, קוסמוס, יוניברס קלאב, ברכת רחל, מחסני מזון, שפע מהדרין, סופר סנטר, מגה, היפר זול, קלאב מרקט, מטרו וג'מבו. יש גם מרכולים זולים עצמאיים כמו חביב וחצי חינם. אגב, בבדיקת המועצה לצרכנות נמצא כי המקום הזול ביותר לקניות הוא שוק הכרמל. ממתקים זולים במיוחד אפשר לרכוש בחנות שאשא צדוק ברחוב לוינסקי 42 בתל אביב.

(5) יש להשוות לא רק את מחיר האריזות, אלא גם את תכולתן: אריזות מוגדלות ("משפחתיות") או מבצעי "שניים במחיר אחד" לא תמיד משתלמים. מבדיקה שביצע "הארץ" עולה כי ישנם מקרים שבהם יחידת מוצר יקרה יותר דווקא באריזות המשפחתיות.

(6) בשר קפוא זול יותר מבשר טרי, מזכירה המועצה לצרכנות. ואם כבר קפוא, כדאי לזכור שבשר מעובד מכיל מים, פוספטים ועוד. מוטב איפה לרכוש בשר לא מעובד, הנמכר בגושים שלמים.

(7) כדאי לממש את תווי הקנייה לחג סמוך למועד קבלתם. במערכת התקבלו עשרות תלונות של צרכנים שתוויהם לא כובדו לאחר תפוגת התוקף.
 
(8) במוצרי חשמל כדאי לשקול לרכוש דגמים ישנים או מכשירים שנמכרים כעודפים - מחיריהם נמוכים לעתים במאות שקלים. למשל, בחנות עודפי קריסטל ברחוב הסיבים 19 בפתח תקווה, חנות עודפי בסט ביי מול קניון איילון ברמת גן, חנות עודפי אלקטרה ברחוב ספיר 1 בראשל"צ, ועוד.

בריאות


(9) סל הבריאות הממלכתי כולל שירותים רבים שהצרכן לא תמיד מודע להם. אם מתקבלת תשובה שלילית מקופת החולים בנוגע לטיפול או תרופה, מומלץ לא להסתמך עליה, אומרים במועצה. במקרים כאלה כדאי לברר אצל נציבת קבילות חוק ביטוח בריאות ממלכתי במשרד הבריאות אם אתם זכאים לטיפול או לתרופה על פי חוק.

(10) על פי הסדרי הגבייה שאושרו לקופות החולים, קיימת תקרה רבעונית לתשלומים שהקופה יכולה לגבות ממשפחה על טיפולים וביקורים אצל מומחים. על הקופה להחזיר כל סכום שנגבה מעל התקרה, אומרים במועצה לצרכנות, אך לא תמיד הדבר מתבצע. יש לבדוק מה התקרה ולוודא שקיבלתם החזרים.

(11) כדאי לשקול היטב רכישת תוספי מזון וויטמינים: תוצאות מחקרים רבים מפקפקים בתועלתם.

תקשורת


(12) תעריפי שיחות טלפון לחו"ל משתנים כל הזמן. ללקוח בעל יעדי התקשרות עיקריים, כדאי לבדוק איזו חברה מעניקה את התעריף הזול ביותר ליעדים אלו. בכל אופן, משתלם הרבה יותר להיות לקוחות משויכים מאשר מזדמנים.

(13) כדאי לדחות את שיחות הטלפון בבזק לאחר שעה 19:00 בערב ועד שעה 7:00 בבוקר. כדאי להימנע משימוש בשירות המעורר של בזק שעלותו 1.37 שקלים, או ב-144 שעלותו 1.82 שקלים לשיחה (במועצה לצרכנות מבהירים: המחיר שווה ל-13 דקות שיחה בתעריף יום). עם זאת, חיוג אוטומטי למספר הנמסר על ידי מוקדן בשירות 144, על ידי הקשת כוכבית, אינו כרוך בתשלום נוסף. כמו כן, כדאי לדעת שרק מספרים המתחילים בספרות 1-800 הם מספרי חינם (מספרי 1-700, למשל, אינם חינם).

(14) יש לבדוק בחשבונות הטלפון של בזק שאינכם מחויבים בסכום של 7.72 שקלים לחשבון, בגין אחזקת מכשירי טלפון ישנים מדגם "זמיר" ו"חוגה". אם המכשיר כבר לא ברשותכם, מייעצים במועצה, יש להודיע על כך לבזק.

(15) אחת לשנה מומלץ לבצע השוואת מחירים בין ספקיות האינטרנט וחברות הסלולר. רוב הספקיות מציעות תנאים אטרקטיביים לחודשי ההיכרות - ואחר כך מעלות מחירים. חשוב להשוות מחירים בתקופה שלאחר ההצטרפות.

מס הכנסה


דן דוברי ומרק אמסלם, מחברת "שילובים פלוס" לייעוץ כלכלי ועסקי, מייעצים לשכירים:

(16) ציוד לצורכי עבודה (מחשב, פקס) והשתלמויות שנעשו מכורח העבודה, יכולים לעתים להיחשב כהוצאה מוכרת גם לשכירים. כדאי לנהל משא ומתן עם מס הכנסה בסוגיות אלה.
 
(17) חישוב המס מתבצע על בסיס שנתי, ולכן אם אדם הפסיק לעבוד למשך תקופה מוגבלת - כלומר, רציפות עבודתו נקטעה לאורך השנה - כדאי שיבקש תיאום מס שיביא להקלה של ממש בנטל המס. אחרת ישלם מס כאילו עבד שנה שלמה.

(18) כדאי לבצע תיאום מס במקרה של עבודה נוספת, שאם לא כן ברירת המחדל
של המיסוי לעבודה נוספת היא בגובה 50%.

(19) כספים המופרשים לקופת גמל פטורים ממס. כדאי לפתוח קופת גמל לא רק מהמשכורת הרגילה, אלא מתוך רכיבים נלווים לה (לדוגמה, שעות נוספות ואחזקת רכב), שמחויבים במס אך לא מופרש בגינם כסף לביטוחים פנסיוניים שונים. כך אפשר להימנע מתשלום מס על הסכומים המופרשים מאותם רכיבים.

(20) כדאי לברר במס הכנסה אם קיימת זכאות לנקודות זיכוי חודשיות (170 שקלים). בין היתר זכאים משלמי מזונות, מי שבן זוגו אינו עובד או עובד בשכר נמוך, אדם שמי מבני משפחתו הקרובה סובל מנכות קשה או מרותק למיטתו, ונשים יולדות. אגב, חצי נקודת זיכוי חודשית המגיעה ליולדת היא על כל חודש עבודה בשנת הלידה. לכן ככל שהלידה מאוחרת יותר בשנה היולדת תקבל יותר כסף: מי שתלד בינואר, למשל, תקבל חצי נקודת זיכוי בלבד, מאחר שעבדה רק חודש אחד.

(21) אירועים רפואיים קשים, כגון אירועי לב שהיו כרוכים באשפוז, מקנים לפחות שלושה חודשי פטור ממס הכנסה. כדאי לבדוק פטורים שונים בכל מקרה של אירוע חמור כמו מחלת סרטן, אלצהיימר ועוד.

בגדים וטיפוח


22) לא כל הבגדים המציינים על תוויותיהם "לניקוי יבש בלבד" אכן זקוקים לניקוי כימי. בדיקות של מגזין הצרכנות "קונסיומר ריפורטס" האמריקאי, הראו כי אריגים פשוטים - כלומר, שהרכבם אחיד (בדי משי, קשמיר או צמר מצבע אחיד) יכולים על פי רוב לעבור כביסה ידנית עדינה במים קרים כשהם הפוכים. כדי לדחות את הצורך בניקוי יבש בבדים המחייבים זאת, יש לאוורר את הבגדים במשך יממה.

(23) לא חייבים להוציא הרבה כסף על קרמים מתוצרת חברות יוקרתיות. בדיקות ה"קונסיומר ריפורטס" מצאו שאין כל מניעה להשתמש בקרם - אפילו קרם גוף - לא יקר גם לעור הפנים (אלא אם כן מדובר בעור רגיש או בעייתי), ואין כל צורך לקנות קרם עיניים או קרם לילה. כולם משמשים כקרם לחות ולא נמצאו הוכחות להבטחות שונות כמו העלמת קמטים. עוד מצא המגזין כי אין צורך לרכוש קרם לחות בתוספת ויטמינים: לא נמצאו הוכחות ודאיות לגבי יעילותם במשיחה על העור.

(24) בדיקת "הארץ" העלתה שיש מספרות, חנויות מעצבי שמלות וחברות איפור הנוהגות לתמחר את שירותיהן על פי הקונה וצרכיו, וההבדלים מגיעים עד כדי 200%. המסקנה היא שלא כדאי לפרט לאיזה אירוע נרכש המוצר או השירות, כדי לקבל מחיר טוב יותר.

(25) כמעט לכל רשתות הביגוד הישראליות יש חנויות עודפים או חנויות מפעל. לעתים הפגמים בלתי מורגשים וההנחות משמעותיות. בנוסף, אחת לחצי שנה מתקיים בתל אביב "שוק המעצבים", המציע בגדי מעצבים במחירים מוזלים.

להלן רשימה חלקית של חנויות עודפים: בביזנס פארק ברחוב מדינת היהודים 85 בהרצליה נמכרים עודפים של החברות קסטרו, אשה אשה, לי קופר, רנואר, הוניגמן והגרה. עודפים נוספים של חברת קסטרו יש ברחוב אלנבי 74, ברחוב השלבים 2 בתל אביב ובביל"ו סנטר ברחובות. עודפי גולף-כיתן יש בקניון דן דיזיין סנטר ברמת גן ובכלבו שלום בתל אביב. עודפי גאפ נמכרים ב"אמריקה הקטנה" ברחוב אלנבי 59 בתל אביב, ועודפי גאפ לילדים בחנות "עמק עודפים" ברחוב השלבים 18 בתל אביב. עודפי קוקאי אפשר למצוא בקניון ערים בכפר סבא, עודפי מנגו בקניון הנגב בבאר שבע, ועודפי נו ניים ברחוב יפו 43 בירושלים. עודפי ג'אמפ במרכז שרונה בצומת כפר סבא והוד השרון, ועודפים של מותגי ספורט שונים נמכרים בסקאל אאוטלט במרכז המסחרי שפיים.

גם לחברות ההנעלה יש חנויות עודפים: קליגולה עודפים ברחוב קיבוץ גלויות 26 בתל אביב, אנטילופ עודפים ברחוב אליהו איתן 38 בראשון לציון, וניין וסט עודפים בקניון סירקין בפתח תקווה.
עודפים של מותגי הלבשה תחתונה אפשר למצוא ב"נזי" ברחוב אלנבי בתל אביב וב"אתי פרץ" ברח' קינג ג'ורג' 15 בתל אביב. גם מוצרי פרפומריה וקוסמטיקה כדאי לרכוש בחנויות קטנות וזולות כמו "אוניברסל" ברחוב פינסקר 1 בפתח תקוה ובכלבו חורי בשלושת סניפיו בתל אביב.

חשמל, גז ומים


(26) השתמשו בנורות פלואורסצנטיות במקומות שבהם האור דולק למעלה מארבע שעות ביום; השימוש בהן מקטין את צריכת החשמל ב-85% מנורה רגילה.

(27) על פי רוב אין צורך לשטוף את הכלים לפני הכנסתם למדיח. כדאי גם לרכוש "חסכמים" בעלות נמוכה יחסית ולהתקין במכלי המים של השירותים - כך תחסכו גם בחשבון המים וגם תמנעו בזבוז.

(28) לצורך אפיית מנות קטנות מומלץ להשתמש בטוסטר אובן ולא בתנור, כדי לחסוך בחשמל.

(29) כדאי להתאים את גודל הלהבה שעל הכירה לסיר שבו מבשלים, כדי למנוע בריחת חום.

(30) כדאי לשקול היטב אם לעבור מצריכת גז בבלונים לצריכת גז משותפת בצוברים: צרכני הצוברים מחויבים בתשלום חודשי גם אם לא צרכו גז כלל באותו חודש בניגוד לצרכני הבלונים הפטורים מתשלום זה. מניסיוננו, צרכני הצוברים משלמים יותר, גם אם מקזזים את עלות התשלום הקבוע.

(31) כדאי לכבות את המחשב ואת הטלוויזיה, כאשר אינם בשימוש. התקנת מנגנון "שינה" למחשב עשויה לחסוך כשלושה רבעים מצריכת החשמל שלו.

(32) כדאי לבדוק את מסנני המזגן להשגת אפקטיביות מקסימאלית. חיסכון נוסף אפשרי על ידי העלאת טמפרטורת המזגן בקיץ והורדתה בחורף - כל שינוי של מעלה עשוי לחסוך עשרות שקלים.

(33) מומלץ להתקין מפסק במכשירים כגון דוד חשמלי, מזגן ותנור חימום, כדי לשלוט בהוצאות החשמל שלהם. אגב, מדווחים במועצה, על גבי מכשירי החשמל המשווקים בישראל חייבת להופיע "תווית אנרגיה", המציינת נתונים על יעילות ניצול האנרגיה של המכשיר, שאמיתותם נקבעה על ידי מכון התקנים. חשוב להשוות בין תוויות בעיקר במכשירים שצריכת החשמל שלהם גבוהה במיוחד כמו מזגנים ומייבשי כביסה.

(34) החוק מחייב את חברת החשמל לפצות צרכנים במקרים שמכשירי חשמל ביתיים מתקלקלים בעקבות הפסקות חשמל. אמנם חברת החשמל אינה מזדרזת לעשות כן והיא דורשת חוות דעת של מומחה, אבל כדאי לטרוח במקרים של מוצרים יקרים כמו טלוויזיה ומחשב.

 
תחבורה

(35) נוסע רשאי על פי חוק לדרוש הפעלת מונה במונית בכל עת. מצאנו כי לעתים הפעלת מונה גם למרחקים ארוכים כדאית יותר, בעיקר בשעות שאין בהן עומס.

(36) לאחר התנעת המכונית בבוקר כדאי להתחיל בנסיעה מהר ככל האפשר: מנוע מתחמם מהר יותר בזמן נסיעה.

(37) יש לבדוק אחת לחודש את מצב האוויר בגלגלים: גלגלים שאינם מלאים כיאות גורמים לצריכת דלק מוגברת.
38) נסיעה חלקה היא חסכונית יותר: כדאי להימנע מהאצות או עצירות פתאומיות וחדות. נסיעה חלקה יכולה לחסוך עד כ-30% מצריכת הדלק בכבישים בין-עירוניים.

(39) רוב תחנות הדלק גובות את המחירים המקסימאליים המותרים. דווקא תחנות של החברות הקטנות יותר (סד"ש ודור אלון) גובות מחירים נמוכים בכ-10 אגורות לליטר. גם דמי השירות בלילה נמוכים יותר בהן. במכונות התדלוק האוטומטיות התעריפים נמוכים יותר.

(40) בתחבורה ציבורית זכאים אזרחים ותיקים להנחה של 50% בנסיעה באוטובוס.

נופש בארץ ובחו"ל


(41) מחירי חדרים בבתי מלון בארץ נמוכים יותר בדרך כלל ברכישה דרך סוכנות נסיעות ולא דרך מחלקת ההזמנות של המלון עצמו. כך גם כרטיסי טיסה זולים יותר בדרך כלל ברכישה דרך סוכני נסיעות ולא דרך חברות התעופה.

(42) ככל שמזמינים כרטיס טיסה במועד רחוק יותר מן הטיסה, סביר להניח שמחירו יהיה יקר יותר. כדאי איפה לחכות למבצעי הרגע האחרון. גם חבילת נופש המורכבת מטיסת שכר פלוס מלון עתידה להיות זולה יותר לקראת מועד הטיסה.

(43) הזמנה של רכב שכור לטיול בחו"ל מוטב לבצע כבר בישראל ולא ביעד הנופש. פערי המחיר לטובת ההשכרה בישראל יכולים להגיע עד 40%.

חשבונות


(44) רון חן, מנהל היחידה הכלכלית במרכז השלטון המקומי, מונה את הקטגוריות העיקריות של הזכאים להנחה בארנונה: אזרחים ותיקים, נכים, עולים חדשים, מקבלי גמלאות מסוימות מהביטוח הלאומי, בעלי הכנסה נמוכה לנפש, משפחות חד הוריות, חיילים נפגעי מלחמה, שוטרים ומשפחותיהם ודירות ריקות - כדאי לבדוק אם אתם מקבלים את ההנחה המגיעה לכם. לא כל הזכאויות מוכרות על ידי הרשויות המקומיות אוטומטית, ולכן לא כל הזכאים מקבלים את ההנחות ועליהם ליזום בקשה.

(45) אין כפל הנחות בתשלומי הארנונה, ולכן מי שמוגדר כזכאי להנחה בגין יותר מסעיף אחד, כדאי שיברר איזה מהם מקנה הנחה גבוהה יותר.

(46) חשבונות מים: משפחות המונות יותר מארבע נפשות זכאיות לכמות מוגדלת של מים בתעריף נמוך - שלושה מטרים מעוקבים נוספים לחודש לכל נפש מעל ארבע הנפשות. יש לבדוק בחשבונות אם מזכים אתכם כדין.

 
בילוי ופנאי

(47) כדאי להגדיר מראש את הסכום החודשי שמעוניינים להוציא לצורכי בילוי, וכאשר יוצאים לבלות יש לשאת את הסכום המדויק שתוכנן להוציא, כדי לא לחרוג מהמסגרת.

(48) כרטיסי קולנוע כדאי לרכוש בקופה. הכרטיסים הנרכשים דרך מערכת קולית יקרים יותר על פי רוב ב-15%-10% ואי אפשר לבחור את מקומות הישיבה. חלק מבתי הקולנוע מציעים "כרטיסייה" בהנחה (מנוי ברשת בתי קולנוע לב, למשל, מוזיל את מחיר הכרטיס ב-7.2 עד 13.1 שקלים).

(49) רכישת כרטיס להצגת תיאטרון ברגע האחרון זולה יותר באופן משמעותי ויכולה להגיע עד כדי 50% ממחיר הכרטיס המקורי. כרטיסי תיאטרון מוזלים אפשר למצוא באינטרנט.
 
50) במועצה לצרכנות מוסיפים כי אזרחים ותיקים זכאים להנחה של 50% ממחיר כרטיסי הכניסה למוזיאונים ולהצגות תיאטרון.

(51) ישראלים יכולים לרכוש סרטי די-וי-די באתרי אינטרנט אוסטרליים, במחירים נמוכים מאלו שבישראל. הסרטים מלווים בתרגום לעברית ומותאמים למכשירים המשווקים בארץ:
http://www.ezydvd.com.aubakbook.co.il נמוכים מהמחירים באתרי הספרים האחרים. עם זאת, לעתים דמי המשלוח הופכים את הקנייה ללא כדאית, ולכן רצוי לרכז קנייה של כמה ספרים יחד.

(53) ישנן לא מעט חנויות יד שנייה, חנויות עודפים וחנויות מקוונות, המוכרות ספרים במחירים מוזלים.

(54) כדאי לברר מה המחיר שגובה הספרייה העירונית - ברבות מהן יש הנחות והסדרים מיוחדים לחיילים, סטודנטים, גמלאים ועוד.

ביטוח


(55) כדאי לבחון את גובה ההשתתפות העצמית בפוליסות: השתתפות עצמית גבוהה אמנם מצמצמת את המקרים שבהם כדאי לתבוע, אך היא מוזילה את מחיר הפוליסה.

(56) כדאי לנצל כל הנחה אפשרית. לעתים רכישת כמה פוליסות אצל אותו סוכן מאפשרת קבלת הנחות.

(57) בכל הנוגע לקופות גמל, ביטוח מנהלים וקרנות פנסיה ממליץ גיל אורלי להתייעץ עם גורם מקצועי כדי למנוע ביטוחי כפל וכדי ליצור ניצול החזר מס מרבי. בשל השינויים התכופים בתוכניות הביטוח ובתקנות המס יש לדרוש מסוכן הביטוח בדיקת "תכנון פנסיוני", כולל תכנון מס, בהתאם לתקנות החדשות. חשוב בהזדמנות זאת לעדכן מוטבים לפוליסה.

(58) אחת לשנה יש לבצע סקר השוואתי של מחיר ביטוחי המכוניות, ולא לחדש את הביטוח אוטומטית. חברות הביטוח נוטות לשנות תדיר את מחירי הפוליסות. במועצה לצרכנות מזהירים מהנוהג הבלתי חוקי של חלק מחברות הביטוח לחדש אוטומטית את הפוליסה.

(59) כרטיסי אשראי בינלאומיים מקנים למחזיקים בהם ביטוח נסיעות חינם למשך 45 יום, וכך גם כרטיסי "זהב" או "פלטינה". סוכני ביטוח שהתייעצנו אתם ממליצים ללקוחות בריאים, שטרם מלאו להם 65, להסתפק בפוליסה של כרטיס האשראי. כדאי אף לשקול להנפיק כרטיס במיוחד לצורך כך, כדי לחסוך את עלות הפוליסה דרך הסוכן.

בנקים


(60) אפשר וכדאי להתמקח גם בבנקים: מבדיקת "הארץ" עולה כי התמקחות שנעשתה בנוגע לריבית על משכנתא הניבה הנחות בשיעור של כמה עשיריות האחוז. גם בנושאי ריביות ועמלות אפשר ומומלץ להתמקח.

(61) יש להקפיד על כתיבת שיק בצורה מדויקת - העמלה שהבנקים גובים בעבור שיק שגוי נעה בין 17.4 ל-17.8 שקלים.

(62) הפקדת שיק דחוי לפני התאריך הרשום עליו גוררת עמלה גבוהה.

http://www.dvdcrave.com

(52) מחירי ספרים באינטרנט נמוכים לעתים בהרבה ממחירי הספרים בחנויות הרגילות. ברוב המקרים המחירים באתר
 
63) כדאי להפקיד כמה המחאות בבת אחת כדי להימנע מריבוי עמלות.

(64) העברה בנקאית לחשבון אחר עולה 10 שקלים באותו בנק וכ-41 שקלים לבנק אחר, ולכן מוטב להעביר כספים בדרך של שיק.

(65) יש לבדוק שחשבון העו"ש מתאים ללקוח (חשבון משכורת, חשבון סטודנט, חשבון חח"ד פרטי וכד'). חשבון סטודנט, למשל, מקנה הטבות, הנחות בעמלות ועוד.

(66) כספומט הוא האמצעי המשתלם ביותר למשיכת כסף מזומן. העמלות על משיכת כסף באמצעות שיק עצמי או משיכה מהפקיד גבוהות יותר. עם זאת, יש להמעיט במשיכות קטנות ממכשיר הכספומט ולמשוך בכל פעם סכום כסף גדול, מכיוון שבעבור כל משיכה משלמים דמי רישום שורה (כ-1.2 שקלים).

(67) רכישה בכרטיס אשראי חוסכת בעמלות: בעוד שכל הרכישות בכרטיס אשראי במשך חודש מסתכמות בעמלת רישום שורה אחת בלבד, כל רכישה בהמחאה גוררת עמלת רישום שורה בנפרד.

(68) כדאי לבדוק את ההנחות המוצעות על פעולות בנקאיות דרך האינטרנט.

(69) במועצה לצרכנות ממליצים לא לקנות מט"ח ביום ראשון (שהוא יום ללא מסחר). הקונים ביום ראשון לפי השער שכבר פורסם, מחויבים על ידי הבנק בעמלה הגבוהה פי 10 מהעמלה על רכישת מט"ח בכל יום אחר.

(70) לא כדאי לבצע העברת כספים קבועה באמצעות הוראת קבע. כך, למשל, מסבירים במועצה לצרכנות, עלות תשלום באמצעות שיקים דחויים או שיק בכל חודש הוא כ-1.47 שקלים (רישום שורה + הדפסת הצ'ק), בעוד שעלותה של העברה בהוראת קבע היא 45.30-44.40 שקלים להזמנת ההוראה בתוספת דמי רישום שורה, ובנוסף 7.55-7.4 שקלים לכל העברה. כלומר, העמלות על תשלום בהוראת קבע גבוהות פי 8.

מאת דפנה לוצקי.
 

 

מאמר זה הוא חלק מסדרת מאמרים בנושא תכנון כלכלי בבניית הבית:
חלג ג:  70 דרכים לחסוך