חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים כללי  >  הכל לכלה > שמלת כלה כהלכה

שמלת כלה כהלכה  
20/01/2013

המעצבת הילה גאון משיקה קולקציית שמלות כלה לדתיות, השומרת על חוקי הצניעות ומציעה מענה למגוון של זרמים ביהדות. מנכדת האדמו"ר ועד ה"דתייה לייט", מקו המחשוף ועד אורך השרוולים – ככה מתחתנות בעלות האמונה שמלו
במחשב המשרדי של מעצבת שמלות הכלה הילה גאון ישנה תיקייה מיוחדת ובה דגמים שעיצבה בעבר לכלות מהמגזר הדתי-לאומי. בתמונה משנת 2007, למשל, מופיעה כלה "דתייה לייט", כהגדרתה של גאון, בשמלת מקסי לבנה וצמודה עם שרולים ארוכים מתחרה שקופה, הזולגת מקו הצוואר עד לכפות הידיים. כלה אחרת, מהשנה האחרונה, מצולמת בשמלה עם שרולים באורך המרפקים ומחשוף סגור השומר על כללי הצניעות בחברה הדתית (עד ארבע אצבעות מהצוואר מטה). אלא שמה שבולט במיוחד בתצלומים הוא לאו דווקא שמלות הכלה הכשרות, אלא הגמישות ההלכתית בכל הנוגע לצניעות, כפי שהיא משתקפת בשוני בין כלה אחת לאחרת.
 
באקלים החברתי השורר כיום בישראל, כשנשים מודרות מהמרחב הציבורי בערים כמו בית שמש וירושלים תחת אצטלה הלכתית משובשת, משיקה הבוקר (רביעי) גאון קולקציית שמלות כלה ייעודית לנשות המגזר הדתי. בניגוד לסלוני כלות הפונים במובהק למגזר הדתי, היוזמה החלוצית של גאון, ממעצבות שמלות הכלה הפופולריות בתל אביב, היא צעד שיווקי חכם, הפונה באופן ישיר לקהל בעל כוח קנייה אדיר. בשלב זה כוללת הקולקציה חמישה דגמים, במחירים הגבוהים ב-20 אחוז מהשמלות האחרות בחנות, בגלל השימוש ביותר בד.
קווים נשפכים במראה תיאטרלי (צילום: אסף עיני)
 
לדברי גאון, ההחלטה להשיק קו מיוחד ו"אדוק" נולדה בעקבות דיאלוג ממושך עם כלות דתיות, שהגיעו אליה מאז פתחה את העסק בשנת 2006. "נשים דתיות רבות ביקשו לרכוש את הדגמים, אבל תמיד הייתי צריכה לתקן מעט את המחשוף או לאטום תחרה שקופה", היא מספרת. "הקו שלי מלכתחילה לא בוטה או חושפני, אבל עם כלה דתייה יש חשיבה אחרת, ומכלול אלמנטים שצריך לקחת בחשבון: המחשוף, השרוולים הארוכים, וכמובן, משחקי השקיפויות".
 
כשם שהחברה הדתית בנויה מקשת רחבה של דעות, חצרות, אמונות וסייגים, כך הקולקציה של גאון נעה בין שמלה המתאימה לנכדתו של אדמו"ר מחצר מכובדת, לבין שמלה ל"דתייה לייט" שלא שומרת מרחק נגיעה. הסגנון הכללי שומר על קווים נקיים ונשפכים, וניחן בתיאטרליות המזכירה תלבושות תקופתיות של נשים מסוף המאה ה-19. כך או כך, לצד שמלת מקסי מתחרת סולטיס יוקרתית, ששרווליה התפוחים מדגדגים את כף היד, מופיעה שמלת טול משי ששרווליה הקצרים לא מגיעים לקו המרפק, קו פרשת המים בהלכות הצניעות לאישה הדתייה. כאמור, האישה הדתייה, גוונים רבים לה.
 גאון מספרת שהקונפליקט המרכזי בעבודתה על הקולקציה הוא שמירה על דקדוקי ההלכה, אך מבלי שייווצר זיהוי מיידי של השמלה כמיועדת לדתיות. "לדעתי, השמלות יהיו פחות מסחריות בעיני הקהל הדתי", היא אומרת. "יש קונפליקט, כי מצד אחד הבנות לא רוצות להיראות דוסיות. מצד שני, אני מעדיפה שרוולים ארוכים כי זה יפה יותר, בעוד שהן תמיד אומרות לי שעדיף קצת מעל המרפק – ובעיניי, זה דודתי. כלה אחרת רצתה את המחשוף מעט פתוח, אבל בעיני כבר היה עדיף לסגור אותו". בדבר אחד לפחות הן מסכימות: "הסילואטה של השמלה יכולה להיות צמודה. אבל זה רק אם יש לך באמת גוף שיכול להחזיק שמלה צמודה"